-------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- My title page contents Your SEO optimized title page contents
خانه / آموزش / پروسه نوشتن یک مقاله علمی ( Scientific writing process)

پروسه نوشتن یک مقاله علمی ( Scientific writing process)

پروسه نوشتن یک مقاله علمی ( Scientific writing process)
برای ارسال مقاله به مجلات علمی پژوهشی یکسری دستورالعمل هایی لازم است که بایستی رعایت شود تا در نهایت مقاله ما در ژورنال مورد نظر به چاپ برسد.
مجلات علمی,سابمیت, مجلات پژوهشی ,ژورنال , چاپ مقاله , Scientific writing process, نوشتن مقاله , Cover Letter

Scientific writing process
Scientific writing process

۱٫دستورالعمل نویسندگان

بعد از اینکه مجلات تخصصی حوزه مقاله خود را کامل و دقیق بررسی نمودید باید حتما قبل از انجام هرکاری، به بخش “دستورالعمل نویسندگان” و یا “راهنمای نویسندگان” مجله مراجعه نمایید و تمامی مطالب مربوط به آن قسمت را با دقت مطالعه و اجرا نمایید تا مقاله خود را چه از لحاظ محتوایی و چه از لحاظ ساختاری به فرمت مجله انتخابی خود دربیاورید. توجه داشته باشید که هرچقدر به این بخش اهمیت دهید و مقاله خود را مطابق درخواست مجله آماده نمایید قطعا سردبیر نگرش مثبت تری روی مقاله شما خواهد داشت.

۲٫ آماده سازی Title Page

بطور کلی Title Page شامل عنوان مقاله و اسامی و افیلیشنهای نویسندگان می باشد. قسمت افیلیشن هر نویسنده باید حتما بصورت کامل ذکر شود که شامل درجه علمی، گروه، دانشکده، دانشگاه، واحد، شهر، کشور، آدرس ایمیل و شماره تماس می باشد. همچنین در Title Page حتما باید نویسنده مسئول مشخص شود.

۳٫آماده سازی قبل از سابمیت مقاله

بعد از اینکه متن مقاله و Title Page را طبق فرمت مجله آماده کردید حتما چندبار مقاله را بررسی نموده و در صورت لزوم از اساتید یا افراد متخصص در رشته خود کمک بگیرید تا نقایص و ایرادات احتمالی مقاله برطرف شده و احتمال ریجکت شدن را کاهش دهید. همچنین روان بودن و تا حد ممکن نیتیو بودن ترجمه نیز به افزایش احتمال پذیرش مقاله کمک خواهد کرد.

مجلات علمی,سابمیت, مجلات پژوهشی ,ژورنال , چاپ مقاله , Scientific writing process, نوشتن مقاله , Cover Letter

۴٫ آماده سازی Cover Letter
Cover Letter در واقع نامه کوتاهی به سردبیر مجله است که در آن نویسنده مسئول درخواست خود را بصورت مکتوب برای بررسی و چاپ مقاله اش برای سردبیر مجله ارسال می نماید. می توان گفت اولین چیزی که سردبیر مجله قبل از بررسی مقاله آن را مشاهده خواهد کرد همین Cover Letter است.

نکته: معمولا هر مجله نکات مخصوصی که برای آماده سازی Cover Letter , Title Page مورد نیاز است و باید رعایت شوند را در بخش “دستورالعمل نویسندگان” و یا “راهنمای نویسندگان” قرار می دهد که می توانید با مراجعه با آن قسمت نحوه آماده سازی را مطالعه بفرمایید.

مجلات علمی,سابمیت, مجلات پژوهشی ,ژورنال , چاپ مقاله , Scientific writing process, نوشتن مقاله , Cover Letter

۵٫ ارسال مقاله به مجلات علمی پژوهشی داخلی
اکنون مقاله ارزشمند شما آماده ارسال می باشد. نحوه ارسال مقاله به مجلات علمی پژوهشی داخلی به دو طریق می باشد:

الف) سابمیت آنلاین

ب) سابمیت از طریق ایمیل

روش سابمیت آنلاین مقاله در مجلات علمی و پژوهشی:
در حال حاضر اکثر مجلات علمی پژوهشی داخلی بصورت آنلاین اقدام به دریافت مقالات می کنند. زیرا این روش سریعتر و راحت تر بوده و این امکان را دارد که هر لحظه بطور آنلاین روند مقاله را پیگیری نمود. در این روش، فایل مقاله را به فرمت word یا Pdf تهیه و برای مجله ارسال می نمایید.
در این روش گزينه‌اي وجود دارد كه با كليك كردن بر روي آن، وارد مراحل ارسال آنلاين مقاله مي‌شويد. به اين ترتيب كه صفحات متعددي باز مي‌شود و از شما مي‌خواهد عنوان، اسامي نويسندگان، آدرس، تلفن، فكس، پست الكترونيك و متن اصلي مقاله را وارد كنيد. در هر قسمت بايد آنچه را كه از شما خواسته شده است از روي متن مقاله كپي كنيد و در كادر مربوطه قرار دهيد.

روش سابمیت مقاله از طریق ایمیل:
مجلاتی که هنوز بخش سابمیت آنلاین ندارند، از نویسندگان درخواست می نمایند که مقالات خود را از طریق آدرس ایمیلی که در سایتشان اعلام کرده اند برای مجله جهت داوری ارسال نمایند. در این روش Title page , Cover Letter نیز باید به همراه فایل اصلی مقاله برای سردبیر مجله ایمیل شود.

پس از ارسال مقاله بايد منتظر دريافت نامه اعلام وصول از جانب سردبير باشيد كه به آدرس ایمیل شما ارسال مي شود و مشخص مي‌كند مقاله به دست آنها رسيده و در حال بررسي است. ممكن است به شما يك كد چند رقمي و یا یوزر و پسورد نيز ارائه شود تا پيگيري‌هاي بعدي از طريق آن انجام شود.

درباره ی salman varmaghani

همچنین ببینید

مقاله ISI / ساده ترین راه برای تشخیص ISI بودن مجله

ساده ترین راه برای تشخیص ISI بودن مجله همانگونه که در تاریخچه موسسه تامسون رویترز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.