-------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- My title page contents Your SEO optimized title page contents
خانه / آموزش / ORCID چیست و چرا هر محقق باید در این سامانه عضو شود؟

ORCID چیست و چرا هر محقق باید در این سامانه عضو شود؟

ORCID چیست و چرا هر محقق باید در این سامانه عضو شود؟

Open Researcher and Contributor ID, مقاله نویسی , ORCID ORCID , سابمیت مقاله

شاید شما هم در هنگام ارسال مقالات علمی به برخی مجلات معتبر با عبارت ORCID‌ برخورد کرده باشید. ORCID یا Open Researcher and Contributor ID، یک کد شامل حروف و اعداد ۱۶ کاراکتری است که به یک نویسنده به صورت انحصاری تعلق می گیرد و از این نظر شبیه کد DOI است. با این تفاوت که DOI‌ صرفا برای مقاله تخصیص می یابد.


در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۲، سازمان ORCID این سرویس را که به صورت رایگان نیز قابل دسترسی است، ارائه نمود. هدف از ارائه این سرویس، فراهم کردن شناسه مشخص برای هر نویسنده آزاد می باشد. در واقع در این سرویس نویسندگان می توانند رزومه علمی خود را به ثبت برسانند و به جاری ارسال رزومه به افراد و هرجایی، کد ORCID خود را ارسال کنند. افراد، داوران و مجلات معتبر با این کد می توانند وارد صفحه نویسنده شوند و رزومه، تجارت و توانمندی های او را مشاهده نمایند.

از این لینک می توانید برای خود کد ORCID بگیرید:

کلیک کنید Open Researcher and Contributor ID،

کسی است که وابستگی سازمانی به دانشگاه، پژوهشکده یا موسسات اموزشی ندارد و یا پایگاه اختصاصی ای مانند ORCID توسط سازمان مربوطه برایشان در نظر گرفته نشده باشد.

شناسه محقق یا Researcher ID نیز سیستمی مشابه ORCID‌است که توسط تامسون رویترز در سال ۲۰۰۸ میلادی راه اندازی شده بود. این تبادل می تواند در زمینه اطلاعات پروفایل و یا انتشارات موجود در پروفایل مربوط به هر کدام از این سرویس ها باشد.

در مورد مقایسه این دو کد باید گفت که هر دو دائمی هستند و برای نویسنده یک پروفایل ایجاد می کنند که نویسنده می تواند انتشارات خود را به آن بیافزاید. اما برخلاف ORCID، بخش Researcher ID این مزیت را دارد که بتواند Citation های فرد را نیز محاسبه کند. دقت داشته باشید که با نام کاربری و رمز عبور Researcher ID می توانید به And Note آنلاین خود ک از محصولات تامسون رویترز است نیز دسترسی داشته باشید.

با وجود این کدها، خیلی از مشلات مربوط به نام نویسندگان مقالات به شکل های مختلف و در مجلات مختلف و تاثیرات بعدی آن در محاسبه تعداد مقالات فرد نویسنده و یا Citation های آن فرد، مرتفع می شود.

پکیچ آموزش مقاله نویسی فارسی

درباره ی salman varmaghani

همچنین ببینید

مقاله ISI / ساده ترین راه برای تشخیص ISI بودن مجله

ساده ترین راه برای تشخیص ISI بودن مجله همانگونه که در تاریخچه موسسه تامسون رویترز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.