-------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- My title page contents Your SEO optimized title page contents
خانه / اخبار / research world / الهام گرفتن محققان از تار عنکبوت برای پیوند سلول های پانکراسی جهت مقابله با دیابت نوع یک

الهام گرفتن محققان از تار عنکبوت برای پیوند سلول های پانکراسی جهت مقابله با دیابت نوع یک

الهام گرفتن محققان از تار عنکبوت برای پیوند سلول های پانکراسی جهت مقابله با دیابت نوع یک

تارعنکبوت

Minglin Ma و همکارانش از دانه های آب روی شبکه تارهای عنکبوت الهام گرفتند. اولین بار آن ها سعی کردند که کپسول های حاوی سلول ( سلول های بنیادی تولید کننده انسولین) را از طریق یک نخ به هم مرتبط کنند اما دریافتند که بد نیست اگر لایه هیدروژلی یکدستی را پیرامون نخ ایجاد کنند.
برای بیش از یک میلیون آمریکایی که با دیابت نوع یک زندگی می کنند، تزریق روزانه انسولین حکم مرگ و زندگی را دارد. در حالی که تصور می شود درمانی برای این بیماری وجود نداشته باشد، محققین دانشگاه کورنل دستگاهی را تولید کرده اند که می تواند انقلابی در مدیریت این بیماری ایجاد کند.
در دیابت نوع یک، کلاسترها یا جزایر سلول های پانکراسی بتا بوسیله سیستم ایمنی بدن تخریب می شوند. اما تیمی از محققین دانشگاه کورنل به سرپرستی دکتر Minglin Ma، روش هوشمندانه ای را برای پیوند کردن صدها هزار جزایر سلولی به بیماران ارائه کرده اند. این جزایر با پوشش هیدروژلی نازکی پوشانده شده اند. مهم تر این که سلول های پوشیده شده به نخی پلیمری چسبیده شده اند و می توانند زمانی که کارایی خود را از دست دادند، به سهولت برداشته یا جایگزین شوند.
پیوند سلول های پانکراسی تولید کننده انسولین و مشتق از سلول های بنیادی، می تواند جایگزینی برای انسولین درمانی باشد اما نیازمند مصرف طولانی مدت داروهای سرکوب کننده ایمنی است. یکی از راه های مصون نگه داشتن این سلول ها از دست سلول های ایمنی، استفاده از کپسول های هیدروژلی به عنوان پوششی برای این سلول ها است که چند صد میکرون قطر دارد.
Minglin Ma و همکارانش از دانه های آب روی شبکه تارهای عنکبوت الهام گرفتند. اولین بار آن ها سعی کردند که کپسول های حاوی سلول را از طریق یک نخ به هم مرتبط کنند اما دریافتند که بد نیست اگر لایه هیدروژلی یکدستی را پیرامون نخ ایجاد کنند. این نخ از جنس یک پلیمر نانو منفذدار و آزاد کننده یون های کلسیم است.
محققین نام این نخ را TRAFFIC نام نهاده اند که مخفف “Thread-Reinforced Alginate Fiber For Islets encapsulation” است و به معنی “فیبرهای آلژینات تقویت شده نخی برای کپسوله کردن سلول های Islets ” است. در این ساختار بندی فاصله ای بین کپسول ها وجود ندارد. استفاده از این جزایر پانکراسی تمایز یافته از سلول های بنیادی و کپسوله شده درون هیدروژل های آلژینات نیازمند جراحی لاپروسکوپی با حداقل تهاجم است و به کمک آن ایمپلنتی با طول شش فوت از نخ پوشیده شده با هیدروژل به درون حفره درون صفاقی بیماران گذاشته می شود. مطالعات پیش بالینی صورت گرفته با استفاده از این ایمپلنت جالب، نتایج بسیار امیدوار کننده ای را نشان داده است و محققین امیدوارند در آینده ای نزدیک مطالعات بالینی استفاده از آن ها را به انجام برسانند.

نویسنده: فاطمه آسترکی

منبع خبر

درباره ی salman varmaghani

همچنین ببینید

پیاز ها بدون اشک می شوند!

پیاز ها بدون اشک می شوند! شرکتی در آمریکا پس از ۳۰ سال تحقیق پیازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.