-------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- My title page contents Your SEO optimized title page contents
خانه / آموزش / نوشتن حرفه ای رزومه و اصولی که باید در نوشتن رزومه رعایت کنید

نوشتن حرفه ای رزومه و اصولی که باید در نوشتن رزومه رعایت کنید

نوشتن رزومه و اصولی که باید در نوشتن رزومه رعایت کنید

نوشتن رزومه، تاثیرگذار کار دشواری نیست اما باید برخی اصول و قوائد را برای داشتن یک رزومه تاثیر گذار و قوی رعایت کنید. در نظر گرفتن نکات کلیدی زیر در نگارش و تهیه رزومه، موجب جلب نظر کارفرمایان و شرکت های مورد نظر می‌شود.

اصول اساسی و کلیدی در نوشتن رزومه

۱- ساده نویسی: استفاده از یک فرمت ساده برای نوشتن رزومه مناسب، مطالعه آن را برای کارفرمایان و شرکت ها آسان‌تر می‌کند. لذا توصیه می‌شود از فرمت‌های نامناسب و پیچیده دوری کنید زیرا این کار نه تنها جذابیتی برای کارفرمایان ندارد بلکه تاثیرگذاری و امکان استخدام شدن شما را نیز کاهش می‌دهد.

۲- فونت‌های مرسوم: از فونت های مرسوم و متدوال(B Nazanin برای مطالب فارسی و Time new roman برای مطالب انگلیسی ) برای نگارش استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید اندازه فونت انتخاب شده خواناست. سایز ۱۰ تا ۱۲ انتخاب مناسبی است همیشه اندازه فونت مطالب انگلیسی یک الی دو سایز از مطالب انگلیسی کوچک تر باشد.

نوشتن حرفه ای رزومه
نوشتن رزومه
۳-استفاده از بولد: به خاطر داشته باشید هنگام نگارش رزومه کیفیت مهم‌تر از کمیت است. برای توضیح سوابق شغلی و پژوهشی خود از جملات مختصر همراه با بولد کردن استفاده کنید.

۴- صلاحیت داشتن: قبل از هرچیز مطمئن شوید حداقل شرایط مورد نیاز برای شغل مورد نظر را دارا هستید. در غیر این صورت ارسال رزومه برای شرکت هدف توصیه نمیگردد.

۵- شخصی سازی رزومه: هیچگاه یک رزومه را برای همه کارفرمایان و شرکت ها ارسال نکنید. هر شغل نیازمند دارا‌ بودن شرایط و ویژگی‌های منحصر به فردی خود است. اشتباهی که اکثر کارجویان مرتکب می شوند. با در نظر گرفتن این نکته مهم، قبل از ارسال رزومه خود برای کارفرمایان، تغییرات لازم را در آن اعمال کنید.

۶- تمرکز بر دستاوردها: کارفرما به دنبال دانستن زندگی گذشته شما نیست. آنچه برای او مهم است دستاوردها و مهارت های شماست. پس موفقیت‌ها، دستاوردها و مهارت های خود را به بهترین شکل ممکن به کارفرمایان معرفی کنید.

۷- ذکر مهارت‌ها: نگارش مهارت‌های ویژه مرتبط با شغل درخواستی را فراموش نکنید. برای این کار لیستی از مهارت‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز کار فرما تهیه و متناسب با آن مهارت‌های خود را ذکر کنید.

۸- اطمینان حاصل کنید رزومه شما متناسب با شغل درخواستی است: هرچقدر رزومه شما به شرایط و صلاحیت‌های شغل مورد نظر نزدیک‌تر باشد، شانس شما برای به دست آوردن و استخدام آن شغل بیشتر است. برای اطمینان از این امر لیستی از شرایط مورد نیاز کارفرما را تهیه و سعی کنید در انتخاب ویژگی‌های مورد نیاز دقیق باشین و مطلبی را از قلم نیندازید.

۹- استفاده از اعداد: کارفرمایان به دیدن اعداد و ارقام در رزومه شما علاقه دارند، پس به هنگام نوشتن دستاوردهای خود، از اعداد برای شماره‌گذاری استفاده کنید. همچنین به جای نوشتن عبارت‌های عددی درصد از شکل ریاضی آن استفاده کنید مانند ۲۰% به جای بیست درصد.

۱۰- شغل‌های قدیمی‌تر را فراموش کنید: به خاطر داشته باشید در یک رزومه تاثیرگذار نیازی به ذکر تمامی تجارب شغلی شما نیست. برای مثال اگر سابقه کاری شما بین ۱۰ یا ۱۵ سال است فقط تجربیات مهم و برجسته را انتخاب کنید زیرا رزومه در واقع خلاصه‌ای مفید و کامل از سوابق کاری شماست و قرار نیست تمامی آن را شامل شود.

۱۱- پرهیز از اطلاعات غیر ضروری: رزومه شما در واقع یک سند حرفه‌ای است نه شخصی. بنابراین از ذکر اطلاعات درباره شخصیت، خانواده، علایق و سرگرمی‌های خود ، جلوگیری کنید.

۱۲- اطلاعات اضافه: در صورتی که رزومه شما از لحاظ تجارب کاری تمام وقت شرایط خوبی دارد، می‌توانید تجارب کارآموزی، شفل‌های پاره وقت و داوطلبانه را نیز به آن اضافه کنید.

نوشتن رزومه
نوشتن رزومه

۱۳- سوابق دانشگاهی را بعد از تجارب کاری ذکر کنید: در نوشتن رزومه ابتدا تجارب کاری خود را به طور کامل معرفی و سپس سوابق دانشگاهی خود را بنویسید. برای نگارش تجارب کاری از تجارب اخیر شروع و به عقب برگردید. کاری که در اکثر رزومه های کاری لحاظ نمی شود و اکثرا برعکس انجام می گردد.

۱۴- عنوان: استفاده از عناوین و پروفایل‌های تاثیرگذار و جذاب در رزومه، یکی از راه‌های ویژه جلب نظر کارفرمایان و شرکت های استخدامی است.

۱۵- لینک پروفایل LinkedIn: شما می‌توانید برای جلب نظر کارفرمایان لینک (URL) پروفایل خود در سایت LinkedIn را در رزومه خود قرار دهید. همچنین با شخصی سازی این لینک می‌توانید، نام‌تان را در آن ذکر کنید. البته اطمینان حاصل کنید که بین اطلاعات موجود در فایل رزومه و اطلاعات پروفایل لینکدین شما هماهنگی وجود دارد، زیرا کارفرمایان پروفایل شما را بررسی خواهند کرد.

۱۶- بررسی غلط‌های املایی: غلط‌های املایی بسیار مهم هستند و حتی غلط‌های کوچک از چشم کارفرما دور نمی‌مانند. بنابراین برای کسب اطمینان از صحت نگارش حتما از نرم‌افزارهای تشخیص غلط استفاده کنید. مانند نرم افزار ویراستیار

۱۷- انتخاب نام مناسب برای فایل ارسالی: هیچگاه فایل رزومه خود را تنها با عناوینی مانند «رزومه، رزومه کاری » ارسال نکنید، بلکه حتما نام و نام خانوادگی خود را در عنوان فایل قرار دهید. با این کار مدیران استخدام و مدیران منابع انسانی ، رزومه شما را به آسانی شناسایی می‌کنند.

۱۸- ذخیره با فرمت PDF: برای جلوگیری از ایجاد اشکالات فرمتی، فایل ارسالی خود را به صورت PDF ذخیره کنید. مگر اینکه کارفرمایان فرمت خاصی را مد نظر داشته باشند، انتخاب این فرمت باعث می‌شود رزومه شما همانطور که می‌خواهید به نمایش درآید.

درباره ی salman varmaghani

همچنین ببینید

مقاله ISI / ساده ترین راه برای تشخیص ISI بودن مجله

ساده ترین راه برای تشخیص ISI بودن مجله همانگونه که در تاریخچه موسسه تامسون رویترز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.