-------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- My title page contents Your SEO optimized title page contents
خانه / اخبار / مغز و جمجمه مینیاتوری در داخل تخمدان دختر ۱۶ ساله

مغز و جمجمه مینیاتوری در داخل تخمدان دختر ۱۶ ساله

در تخمدان یک دختر ۱۶ ساله در ژاپن توموری حاوی یک مغز کوچک در حال رشد یافت شد. این تومور که بزرگی آن ۱۰ سانتی متر بود هنگامی کشف شد که دختر جوان برای برداشتن آپاندیس خود به بیمارستان مراجعه کرده بود. پزشکان، انبوهی از بافت چربی، مو و ورقه های سبز رنگ در داخل این توده یافتند، همچنین یک ساختار مغز مانند به بزرگی ۳ سانتی متر که دارای یک پوشش نازک از جنس استخوان بود (استخوان جمجمه) در اطراف توده قرار داشت.
تجزیه و تحلیل دقیق تر نشان داد که این ساختار ۳ سانتیمتری، یک نسخه کوچکتر از یک مخچه بود – که معمولا در زیر دو نیمکره مغز قرار دارد. توده در یک طرف شبیه ساقه مغز بود، ساختاری که به طور معمول به نخاع می پیوندد.
هیولاها در درون؟
حدود یک پنجم از تومورهای تخمدان حاوی بافت خارجی هستند، از جمله مو، دندان، غضروف، چربی و عضله. این تومورها، به طور معمول خوش خیم هستند و به نام تراتوم خوانده می شوند که از کلمه یونانی “تراس”، به معنی هیولا گرفته شده است.
اگر چه علت تراتوم تخمدان ناشناخته است، با این حال یک نظریه این است که آنها از تقسیم غیر عادی در سلول های تخمک نابالغ بوجود می آیند، که در ادامه موجب تولید قطعات مختلف بدن می شود.
ماسایوکی شینتاکو از مرکز پزشکی شیگا که بر روی تومور مطالعه می کند، به این نکته اشاره می کند که سلول های مغزی اغلب در تراتوم تخمدان پیدا شده اند، اما این بسیار غیر معمول است که آنها خودشان را درون ساختارهای مغز-مانند سازماندهی کنند.
آنجلیکا ریپسمن از دانشگاه نیو ساوت ولز در استرالیا، موافق این نکته است “عناصر عصبی شبیه به سیستم عصبی مرکزی به صورت مکرر در تراتوم تخمدان گزارش شده است، اما ساختارهای شبیه مغز بزرگسالان، نادر هستند. شینتاکو به این نکته مهم اشاره می کند که مغز مینیاتوری تا جایی توسعه یافته است که حتی می تواند پالس های الکتریکی بین نورون ها انتقال دهد، درست همانند یک مغز طبیعی فرد سالم.
این دختر جوان ژاپنی فاقد هرگونه علائم بیماری، عصبی و یا هر نوع نشانه های دیگری بود. با این حال، تعداد انگشت شماری گزارش در سراسر جهان از زنان مبتلا به تراتوم تخمدان که اختلالات شخصیتی پیشرفته، افکار پارانویید، گیجی، اضطراب، تشنج و یا از دست دادن حافظه وجود دارد.
برخی از این علائم عصبی زمانی که سیستم ایمنی بدن، سلول های مغز در تخمدان را به عنوان عامل خارجی شناسایی می کند، می تواند بوجود بیاید، چون سلول ها در مغز واقعی زنان نیز می تواند تا پایان بیماری، از سوی سیستم ایمنی بدن مورد حمله واقع شده و منجر به التهاب گردد.
این علائم معمولا با از بین بردن تومور می تواند متوقف شود.
دختر ۱۶ ساله بعد از برداشتن تومور دارای حال عمومی خوبی بوده و فاقد هر گونه عارضه خاصی است و او به خوبی سلامتی خود را باز یافته است.

منبع
DOI: 10.1111/neup.12360

درباره ی salman varmaghani

همچنین ببینید

پایگاه زیستی

چگونه یک رزومه حرفه‌ای بنویسیم؟

اگر به دنبال شغل هستید و می‌خواهید در شرکتی معتبر استخدام شوید، اولین اقدامی که …