-------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- My title page contents Your SEO optimized title page contents
خانه / پژوهش / توصیه به خارج کردن زودهنگام تخمدان در زنان جوان دارای جهش در ژن BRCA1

توصیه به خارج کردن زودهنگام تخمدان در زنان جوان دارای جهش در ژن BRCA1

توصیه به خارج کردن زودهنگام تخمدان در زنان جوان دارای جهش در ژن BRCA1
امروزه نقش جهش در ژن BRCA1 در افزایش ریسک بروز سرطان تخمدان و سینه بر کسی پوشیده نیست. یافته ­های بدست آمده از یک مطالعه بزرگ جهانی پیشنهاد می­ کند که زنان دارای جهش در ژن مذکور بهتر است با یک جراحی پیشگیری کننده اقدام به خارج ­سازی تخمدان­ها در سن ۳۵ سالگی کنند، به دلیل اینکه در سنین بالاتر احتمال بروز سرطان تخمدان در آنان بیشتر افزایش می ­یابد.

مطابق آمار اعلام شده انستیتو جهانی سرطان، حدود ۱/۴ درصد جمعیت کل زنان به سرطان تخمدان مبتلا خواهند شد. در حالی که این آمار در مورد زنانی که جهش در ژن BRCA1 را به ارث برده ­اند، به ۳۹% می ­رسد. طبق گزارشات “دکتر استون نارود” و “امی فینچ” از بیمارستان دانشکده زنان در کانادا، انجام اووفورکتومی (خارج ­سازی تخمدان­ها) در زنان دارای جهش در ژن­های BRCA1 و BRCA2 باعث کاهش میزان مرگ در آنان در اثر سرطان­های تخمدان، رحم یا پریتونئال (مربوط به صفاق) شده است. نتایج این مطالعات در مجله Clinical Oncology به چاپ رسیده است.

در ایالات متحده حدود ۷۰ درصد زنان دارای جهش در دو ژن مذکور، به پیشنهاد پزشکان اقدام به خار­ج ­سازی تخمدان­های خود در سن ۳۵ سالگی یا زمانیکه آنها تمایلی به داشتن فرزند بیشتر نداشتن کردند که نتایج حاکی از کاهش ۷۷ درصد ریسک مرگ در اثر اووفورکتومی پیشگیرانه است. اما تاکنون بهترین سن برای این اقدام از طرف سازمان­های جهانی بهداشت در جهت کاهش میزان ریسک مرگ اعلام نشده است.

محققین کشورهای کانادا، آمریکا، لهستان، نروژ، استرالیا، فرانسه و ایتالیا پرسشنامه ­ای را در زمینه سابقه بارداری، جراحی (شامل برداشتن سینه و تخمدان) و مصرف هورمون برای ۵۷۸۷ زن دارای جهش BRCA تکمیل نمودند. این مطالعه در طول سال­های ۲۰۱۱-۱۹۹۵ انجام پذیرفته است و همراهی قوی بین جراحی پیشگیرانه تخمدان و مرگ بالای ۷۰ سال را در گروه مطالعه شده نشان داد. در این مطالعه ۵۷۸۷ زن شامل سه دسته ذیل شرکت کردند. دسته اول ۲۲۷۴ نفر که اقدام به خارج نمودن تخمدان خود در طول این مطالعه نکردند، دسته دوم ۲۱۲۳ نفر که قبل از شروع مطالعه تخمدان خود را خارج نموده بودند و دسته سوم ۱۳۹۰ نفر که در طول این مدت زمانی اقدام به خارج نمودن تخمدان خود کردند. نتیجه به دست آمده این تیم نشان می­ دهد که اووفورکتومی ریسک سرطان تخمدان را ۸۰ درصد کاهش می­ دهد. در ضمن زنان دارای جهش BRCA1 که تا سن ۴۰ سالگی جراحی را به تعویق انداختند ریسک مبتلا شدن به سرطان تخمدان در آنان ۴ درصد افزایش یافته است و زنانی که تا سن ۵۰ سالگی جراحی را به تعویق انداختند این ریسک ابتلا تا ۱۴/۲ درصد افزایش یافت. در کل ۵۱۱ زن در طول مطالعه از ۳۳۳ نفر از سرطان سینه، ۶۸ نفر از سرطان­های تخمدان، رحم یا شکم فوت کردند. انجام اووفورکتومی ریسک مرگ را برای تمامی بیماران کاهش می­ دهد.

دکتر نورد معتقد است که زنان دارای جهش در ژن BRCA2 می ­توانند جراحی اووفورکتومی را تا ۴۰ سالگی به تعویق بیاندازند چون ریسک سرطان تخمدان در این افراد پایین تر است.

در مورد اثرات بلند مدت این نوع پیشگیری (خارج ­سازی تخمدان­ها) نیاز به تحقیقات بیشتری است. با اینکه خارج ­سازی تخمدان­ها یک عمل ایمنی محسوب می ­شود با این حال محققین این مورد را ذکر می­ کنند که این امر موجب منوپوز زودرس (یائسگی زودرس) می ­گردد. همچنین در مورد اثرات بعد از اووفورکتومی بر روی سلامت قلب و استخوان اطلاعات کمی موجود است و اطلاعات در این زمینه نیز نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. به هر حال انستیتو جهانی سرطان در مورد فواید اووفورکتومی اعلام می ­کند همانطور که در زنان منوپوز عدم وجود هورمون­های تحریک کننده سرطان سینه و تخمدان باعث کاهش بروز سرطان­های مذکور می ­گردد در زنانی که اووفورکتومی انجام داده ­اند نیز این ریسک کاهش پیدا می ­کند. طبق گزارشات این سازمان ایجاد جهش­های مضر در ژن­های BRCA1 و BRCA2 در جمعیت عمومی زنان نسبتا نادر است بنابراین انجام تست ژنتیک برای زنانی توصیه می ­گردد که دارای سابقه خانوادگی سرطان هستند تا از این طریق افراد ناقل جهش در ژن­های مذکور زودتر از زمان بروز بیماری شناسایی شوند و اقدامات پیشگیرانه در مورد ایشان صورت بگیرد.

منبع:

Impact of Oophorectomy on Cancer Incidence and Mortality in Women With a BRCA1 or BRCA2 Mutation, Amy P.M. Finch, Steven A. Narod, et al., Journal of Clinical Oncology, doi: 10.1200/JCO.2013.53.2820, published online 24 February 2014

درباره ی salman varmaghani

همچنین ببینید

دانشمند روس: ویروس کرونا، سلاح بیولوژیک آمریکا علیه چین و ایران است

به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، «ایگور نیکولین» یک دانشمند و زیست شناس روس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.