-------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- My title page contents Your SEO optimized title page contents
خانه / اخبار / علم و فناوری ایران / تشخیص ۶۰۰ بیماری ژنتیکی نهفته پیش از ازدواج و بارداری

تشخیص ۶۰۰ بیماری ژنتیکی نهفته پیش از ازدواج و بارداری


تشخیص ۶۰۰ بیماری ژنتیکی نهفته پیش از ازدواج و بارداری

نائب رئیس انجمن نوروژنتیک شاخه خراسان‌رضوی گفت: امروز با پیشرفت علم ژنتیک در کشور می‌توانیم حدود ۶۰۰ بیماری ژنتیکی به صورت نهفته را قبل از ازدواج و بارداری، تشخیص دهیم.

دکتر محمدرضا عباس‌زادگان دوم بهمن ماه در نشست خبری دومین کنگره بین‌المللی و دهمین همایش ملی “نوروژنتیک ایران” که در سازمان مرکزی جهاددانشگاهی مشهد برگزار شد، دراین خصوص اظهار کرد: ارتباط ژنتیک با رشته‌های مختلف پزشکی می‌تواند کمک زیادی به تشخیص زودهنگام، پیشگیری و درمان هدفمند داشته باشد.
وی، هدف اصلی انجمن نوروژنتیک ایران را برقراری پلی میان علوم پایه و بالینی دانست و ادامه داد: انجمن نوروژنتیک سال‌ها پیش در کشور تاسیس شده است، ما در این انجمن می توانیم ۶ میلیارد رمز ژنتیک انسان را به دست‌آوریم؛ این اطلاعات ژنتیکی می‌تواند در زمینه بررسی علت اصلی بیماری‌های نظیر مغز و اعصاب به ما کمک کند.
این متخصص ژنتیک، اطلاعات ژنتیکی را نقشه راه درمان بیماران در پزشکی فرد محور دانست و تاکید کرد: ما در زمینه رشته پزشکی شخص‌محور از اطلاعات ژنتیکی استفاده می‌کنیم که به طراحی درمان‌های هدفمند منتهی می‌شودکه البته تنها برای بیماری‌های ژنتیکی نیست. هرچقدر بیماری‌ زودتر تشخیص داده شود تخریب کمتر و درمان موفقیت‌آمیز تر خواهد بود.
عباس‌زادگان تصریح کرد: پروژه ایرانوم و یا ژنوم ایرانی توسط وزارت بهداشت تصویب شد که در این پروژه مقرر شده ۸۰۰ نفر در پروژه رمزیابی شوند و رمز ژنتیکی آنان را به دست آوریم و در بانک‌های اطلاعاتی کشور ثبت شود. استفاده از این اطلاعات می‌تواند در تشخیص زودهنگام بیماری‌ها به ما کمک کند.
وی افزود: بسیاری از آزمایشاتی که ما انجام می دادیم مقایسه ژنوم ایرانی با خارجی است، ولی از این پس با پروژه ایرانوم می‌توانیم ژن ایرانی را با ایرانی مقایسه کنیم و وزارت بهداشت سرمایه گذاری زیادی در این پروژه داشته است.
نائب رئیس انجمن نوروژنتیک شاخه خراسان رضوی گفت: تشخیص جهش‌های نهفته قبل از ازدواج و قبل از تولد جنین از جمله پیشرفت‌هایی است که ما در زمینه علم ژنتیک در کشور دست یافته‌ایم؛ امروز با پیشرفت علم ژنتیک می‌توانیم حدود ۶۰۰ بیماری ژنتیک نهفته را قبل از ازدواج و بارداری، تشخیص دهیم و این امکانات در شهر مشهد و جهاددانشگاهی خراسان رضوی فراهم شده است.
عباس‌زادگان خاطرنشان کرد: شاید در گذشته ما می توانستیم یک ژن را در یک خانواده تشخیص دهیم، اما اکنون می توانیم حتی جهش نهفته را در ۲۳ هزار ژن بررسی کنیم.
وی یادآور شد: امروز بسیاری از بیمه‌ها به این باور رسیده‌اند که اگر بتواند آزمایشات شخیص بیماری های ژنتیکی را تحت پوشش قرار دهند، می توانند از بسیاری هزینه های درمان بیماران ژنتیکی صرفه‌جویی کنند. از امسال برخی از تشخیص‌های ژنتیکی پیشرفته در دفترچه تعرفه‌ها به صورت ستاره‌دار درآمده است.
این متخصص ژنتیک ادامه داد: در کنار بیمه‌ها، اداره کل بهزیستی خراسان رضوی نیز مشارکت زیادی برای حمایت از خانواده‌های که توان پرداخت هزینه‌های آزمایشات تشخیص ژنتیک را ندارند، داشته است.

نویسنده: فاطمه آسترکی

منبع خبر

گروه پژوهشگران برتر

درباره ی salman varmaghani

همچنین ببینید

پرداخت بیش از ۱۱ میلیارد ریال حمایت‌تشویقی به محققان نانو

ستاد توسعه فناوری نانو اسفندماه امسال بیش از ۱۱ میلیارد و ۱۷۵ میلیون ریال به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.