-------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- My title page contents Your SEO optimized title page contents
خانه / اخبار / امیدی تازه برای بیمارن دیابتی /درمان دیابت با سلول‌های بنیادی

امیدی تازه برای بیمارن دیابتی /درمان دیابت با سلول‌های بنیادی

گروهی از موسسات بهداشتی آمریکایی در گامی که می‌تواند به یک درمان جدید برای دیابت منجر شود، برای توسعه درمان‌های شخصی مبتنی برسلول و سازمان‌دهی کارآزمایی‌های بالینی همکاری کردند.
null
به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از بوستون ماگزین، این فناوری شامل تولید سلول‌های بنیادی از سلول‌های خون خود بیمار و سپس تبدیل آن‌ها به سلول‌های بتای تولید کننده انسولین در پانکراس است.
دانشمندان امیدوارند که با ارائه یک روش جدید به بدن برای تولید انسولین بتوانند دیابت‌های نوع یک و دو را درمان کنند.
موسسه سلول بنیادی هاروارد، بیمارستان زنان بریگهام، مرکز دیابت جوسلین، موسسه سرطان دانا فاربر و موسسه Semma Therapeutics با یکدیگر در این پروژه همکاری کرده‌اند و قصد دارند این سلول‌ها را تولید کرده و قابلیت آن‌ها را طی سه سال آینده در انسان‌ها آزمایش کنند.
این ابتکار از هاروارد شروع شد که در آن، دانشمندان روشی را برای تبدیل سلول‌های بنیادی جنینی به سلول‌های بتای تولید کننده انسولین بدون نیاز به قرار دادن آن‌ها در بدن موش به منظور پرورش سلول‌ها ایجاد کردند.
در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک، سیستم ایمنی به سلول‌های تولید کننده انسولین در پانکراس حمله می‌کند. محققان مدتهاست که از پیوند سلول‌های بتای اهداکنندگان مرده به بیماران استفاده می‌کنند، اما میزان این سلول‌ها برای میلیون‌ها مبتلا به دیابت در سراسر جهان کم بوده و بدن بیماران گاهی اوقات سلول‌های اهدایی را رد می‌کند.
برنامه جدید که نام رسمی آن ” برنامه جایگزینی اتولوگ سلول‌های جزیره بوستون” است، می‌تواند سلول‌های بتای باکیفیت را که برای درمان بیماران در کارآزمایی‌های بالینی آینده مورد نیاز است، به میزان کافی ارائه کند. این سلول‌ها از خون خود بیماران گرفته شده، از این رو خطر رد شدن آن‌ها توسط سیستم ایمنی بدن بسیار کم است.
در نخستین کارآزمایی که تا سه سال دیگر محقق نخواهد شد، محققان قصد دارند این سلول‌ها را به بیمارانی پیوند بزنند که پانکراس آن‌ها در اثر التهاب پانکراتیت یا بیماری‌های دیگر برداشته شده است. اگر درمان بر روی این افراد موثر و ایمن نشان داد،‌ پزشکان می‌توانند تحقیق دیگری را بر روی بیماران دیابتی آغاز کنند.
منبع : ایسنا

درباره ی salman varmaghani

همچنین ببینید

پایگاه زیستی

چگونه یک رزومه حرفه‌ای بنویسیم؟

اگر به دنبال شغل هستید و می‌خواهید در شرکتی معتبر استخدام شوید، اولین اقدامی که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.