-------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- My title page contents Your SEO optimized title page contents
خانه / پژوهش / استفاده از پروتئین مهندسی شده برای انتقال دارو در بدن

استفاده از پروتئین مهندسی شده برای انتقال دارو در بدن

استفاده از پروتئین مهندسی شده برای انتقال دارو در بدن

محققان دانشگاه بوفالو نانوذراتی را ابداع کرده‌اند که بدون اینکه توسط سیستم دفاعی بدن شناخته شوند، می‌توانند داروهای موثر را به سایت هدف برسانند. شرکت ZEOTIC قصد دارد تا این نانوذرات را تجاری سازی کند.

یک جاسوس، یک معلم، یک بادیگارد همگی وظایف مختلف نانوذره‌هایی را توصیف می‌کنند که به تازگی محققان دانشگاه بوفالو آنها را ابداع کرده‌اند. این نانوذرات می‌توانند روش‌های درمانی مورد استفاده برای بیماری‌های خودایمنی، ناهنجاری‌های ژنتیکی و دیگر بیماری‌ها که با داروهای زیستی درمان می‌شوند، بهبود بخشند.
در حال حاضر این فناوری در قالب قرارداد همکاری مشترک میان دانشگاه بوفالو با شرکت داروسازی ZEOTIC در حال توسعه بوده و شرکت ZEOTIC در نظر دارد تا از طریق همکاری با شرکت‌های داروسازی و زیست‌فناوری ( شرکت‌هایی که محصولات آنها با استفاده از نانوذرات بهبود می‌یابند) این فناوری را تجاری سازد.
بئوشاوسن مدیر علمی ZEOTIC می‌گوید:« این فناوری می‌تواند عملکرد و ایمنی داروهای زیستی را بهبود بخشد و می‌تواند ریشه عامل بیماری‌های خودایمنی را تصحیح سازد و به طور قابل ملاحظه‌ای باعث افزایش نرخ موفقیت ژن‌درمانی می‌شود.»
این نانوذرات در آزمایشگاه بالو-آیر استاد داروسازی دانشگاه بوفالو ابداع شده‌اند و شرکت ZEOTIC متقد است که این نانوذرات یک موهبت بزرگ برای داروهای زیستی هستند. این داروها در واقع پروتئین‌های مهندسی شده ژنتیکی مشتق شده از ژن‌های انسان هستند. هنگامی‌که داروهای زیستی تزریق می‌شوند اغلب باعث بروز عکس‌العمل سیستم دفاعی و منجر به تولید آنتی‌بادی‌های ضد دارویی می‌شوند. این آنتی‌بادی‌ها اثربخشی دارو را کم می‌کنند و حتی گاهی اوقات سبب بدتر شدن بیماری نیز می‌شوند. از این رو لازم است تا میزان تجویز شده دارو افزایش یابد یا به طور کلی دارو تعییر یابد.
پزشکان به طور روزافزون برای درمان بیماری‌های دیابت نوع I ، آرتروز روماتوئید و دیگر بیماری‌های خود ایمنی از داروهای زیستی استفاده می‌کنند. هنگامی که مشخص شد استفاده نانوذرات در تحقیقات پیش‌بالینی با موفقیت همراه است، از طریق آموزش دادن به بدن به گونه‌ای که در برابر این نانوذرات واکنش ایمنی ایجاد نکند، می‌توان روش‌های درمانی این بیماری‌ها را بهبود بخشید. این نانوذرات همچنین دارای کاربردهایی در ژن‌درمانی هستند. در ژن درمانی، به منظور تصحیح ناهنجاری‌های ژنتیکی، ژن‌های نرمال جایگزین ژن‌های معیوب می‌شوند. مثال‌هایی از ژن‌درمانی شامل انعقاد فاکتورای FVIII و FIX برای درمان هموفیلی A و B و بیماری‌های ذخیره‌سازی لیزوزومی همچون بیماری Pompe ( در این بیماری، بیمار از نقص در آنزیم اسید-آلفا-گلوکوسیداز رنج می‌برد) است.
یکی از محدودیت‌های ژن درمانی این است که در بسیاری از بیماران، به محض اینکه دارو وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان عامل خارجی شناسایی و حذف می‌کند. نانوذرات می‌توانند با عمل کردن به صورت یک جاسوس واکنش سیستم دفاعی بدن را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند که در نهایت باعث پذیرش روش درمانی توسط بدن می‌شوند.
جنکو مدیر UB STOR می‌گوید:« ما به دنبال یک رابطه طولانی‌مدت و مفید با ZEOTIC هستیم. این شرکت این فناوری بسیار نویدبخش تولید شده توسط محققان دانشگاه بوفالو را تجاری سازی می‌کند.»

استفاده از پروتئین مهندسی شده برای انتقال دارو در بدن

درباره ی salman varmaghani

همچنین ببینید

استخدام های آزمایشگاه ، زیست شناسی و شیمی روز۱۲ شهریور ماه/ ریسرچ لب

استخدام های آزمایشگاه ، زیست شناسی و شیمی روز۱۲ شهریور ماه/ ریسرچ لب استخدام آزمایشگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.